Jak spíte? Dnes je světový den spánku.

Jít zpět | 17.03.2023 (10:32)  Všeobecná aktualita

Dnes je světový den spánku. World Sleep Day Committee každoročně organizuje Světový den spánku, vždy v pátek před jarní rovnodenností, tedy dnes. Možná dobrá příležitost se nad kvalitou svého spánku zastavit.

Od začátku pandemie jsme se ptali účastníků našich programů na symptomy stresu. Zhoršená kvalita spánku patřila mezi tři dominující, spolu s vyšší podrážděností a proměnlivostí nálad. Sníženou kvalitu spánku v důsledku stresu uvádělo 46% lidí.

Nelze přikázat spánku aby nastal, můžeme mu však dovolit, aby přišel. Tak mluví o spánku prof. Jon Kabat-Zinn, autor programu MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction). V programu MBSR také mluvíme o tzv. paradoxu mindfulness. Jednoduše řečeno, chceme-li něco změnit, je užitečným začátkem akceptovat to v té kvalitě v jaké to je teď.

Chcete den spánku oslavit? 

Možná jste ze snížené nebo špatné kvality spánku unaveni, vyzkoušeli jste toho hodně, bez valného výsledku. Dovolte si tedy svátek spánku oslavit tím, že nebudete usilovat o žádnou změnu. Nechat spánek či ne-spánek v takové kvalitě, v jaké právě jsou. Dejte si „oddych“ od potřeby spát lépe.

Můžete se nechat doprovázet touto audio instrukcí, v mindfulness praxi Hostinský dům.

MUDr. Vratislav Kraus z Recovery Clinik ve Františkových lázních k mindfulness pro podporu spánku říká: „U mých pacientů se vždy snažím odebrat základní spánkovou anamnézu. I když podezření na závažnou (dosud nezjištěnou) poruchu spánku vyslovuji relativně zřídka, stejně jako ostatní lékaři, se se stížnostmi na kvalitu spánku setkávám často. Pokud se nejedná o závažný stav vyžadující specializované somnologické vyšetření, řadě pacientů, stěžujících si především na stressem zhoršenou kvalitu spánku, často doporučuji praktikovat mindfulness. Je to dle mého soudu i osobní zkušenosti účinná metoda schopná řešit některé problémy se spánkem. Metoda, která by se měla stát součástí konceptu „ spánkového zdraví“.

 

Na konferenci Zdravě v práci i v životě, kterou pořádá Svět asistentky se budeme spánku věnovat na workshopu. 

Akceptovat spánek /ne-spánek v jeho současné kvalitě, nechávat být noční obavy o to, jak zvládneme den po probdělé noci, být vděčni za každou minutu spánku, ne-usilovat o spánek za každou cenu, být k sobě laskaví, i když jsme uprostřed noci vzhůru a trpěliví k tomu, jak se to celé děje. To postojové kvality, které nás učí mindfulness a které nám mohou být podporou k tomu, abychom spali lépe.

Tak dneska večer Dobrou noc

 

 

Co je to
mindfulness

Schopnost záměrně věnovat pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku,a to bez posuzování, hodnocení a očekávání. Jak funguje? Vytvořením adekvátního kontaktu s tím, co …

Kalendář veřejných programů

Seznamte se s nabídkou veřejných programů pro nejbližší období. Pokud nenajdete to, co potřebujete, napište nám.

Organizace podporující mindfulness

Máte-li zájem zůstat v kontaktu, čas od času dostávat email o novinách a nových programech, zanechte nám tu váš email.

kniha Všímavost
reference
Mindfulness v médiích sekci